Whatsapp
E-Posta
Hemen Ara

Kuruyemişlerin Başrol Oyuncusu: CEVİZ


Yapılan birçok çalışmada insan sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış bir yağlı tohum olan ceviz; besin değeri açısından oldukça önemlidir. İçeriğinde omega-3 ve omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini barındırır. Yağda eriyen vitaminlerden A ve E, suda eriyen vitaminlerden B1, B2, C, folik asit, pantotenik asit ve niasin içerir. Minerallerden demir, bakır, çinko, potasyum ve fosforun iyi kaynaklarıdır.

Düzenli tüketildiğinde..
Ceviz, düzenli olarak tüketildiğinde; kardiyovasküler hastalıklar ve kanseri önlemede önemli bir role sahip olduğu belirtilmektedir. Kötü kolesterolü(LDL) düşürürken; iyi kolesterolü(HDL) arttırır.  Ayrıca depresyon, bunama gibi bazı rahatsızlıkların önlenmesinde de olumlu etkileri vardır. Kandaki melatonin hormon seviyesini artırdığını ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kaliteli yağlardan korkmayın!
Kuruyemişler yüksek yağ içermelerine rağmen zayıflama diyetlerinde de oldukça sık kullanılan besinler arasındadır. Kuru meyvelerle birlikte, bitki çayınızın yanında, salatanızda, kahvaltınızda.. Kaliteli bir yağ almak isterseniz ceviz en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir. Unutmayın miktarı abartmadığınız sürece tüm besinler sizinle!

Peki ne kadar yiyelim?
Her bireyin kendine has özellikleri ve beslenme şekli vardır. Bu yüzden kişiden kişiye göre alınması gereken miktarlar değişebilir. Ceviz bir yağlı tohumdur bu yüzden yağ grubuna girer. Genel bir öneri için günlük 2-3 adet ceviz çiğ olarak tüketilebilir. 
X