Whatsapp
E-Posta
Hemen Ara

Obezite, bu alışkanlıklar ile yanınızdan bile geçemeyecek..


Hepimiz şehir yaşantısının değişken ritmiyle çoğu zaman ne yaptığımızın farkına varmadan günlerimizi geçiriyoruz. Çalışma hayatının yoğunluğu ve buna bağlı olarak kafelerde tüketilen, çabuk yenen kalorili yiyecekler kilo alımına neden olabiliyor.
Hareketsizlikten, yanlış beslenme alışkanlıklarından ve besin tercihlerimizi iyi yapmadığımızdan birçok sağlık problemiyle karşılaşıyoruz. Bazılarımız bunu daha erken fark ederken bazılarımız için bu durum; çağımızın hastalığı olan “obezite” ile sonuçlanabiliyor. Gelin şimdi sizinle aslında her bireyin edinmesi gereken küçük ama etkili alışkanlıklardan konuşalım.

Düzenli ve dengeli beslenin.
Düzenli ve dengeli beslenme hep duyulan ama uygulama konusunda çoğu zaman yetersiz kalınan bir durum değil mi? Gün boyu yapamasanız bile öğünlerinizin tüm besin öğelerini içerdiğinden emin olun. Dengeli tabaklar oluşturun.

Alışverişe tok karnına çıkın.
Birçok kez tecrübe etmişsinizdir belki de bu ayrıntıyı. Karnımız açken özellikle kalorisi yüksek ve şekerli besinler tüketmeye yöneliriz. Ne bulduysak sepete atarız. Bu yüzden sepetimiz almamız gerekenler dışında fazladan birçok ürünle dolabilir.

Listenizi önceden hazırlayın.
Alışveriş listenizi evden çıkmadan hazırlayın.  Hem bütçenize katkı sağlar hem de tüketim çılgınlığı peşinizi bırakır.

İkram edilenleri kontrol edin.
Aman ayıp olur diye hüpletilen hamurişleri !? Almamak da ayıp olmuyor merak etmeyin. Diyetteyim, bunlar bana yasak demek yerine; bu ürünleri tercih etmediğinizi söylerseniz daha iyi hissedersiniz.

SU her zaman başucunuzda olsun.
Yaşam anne karnında suda başlamıştır ve su ile devam eder. Bu sıradan bir cümle değildir dikkatle tekrar okuyun.
Unutmayın günlük yaşantımızda susama ve acıkma hissini çoğu kez karıştırırız. Unutma yeterli su içersen yağlar da seni terk eder.

Mutfak düzeni önemlidir.
Mutfağınızın en ulaşılabilir konumuna suyu koyun. Evde bulunan paketli ürünleri en uzak dolaba kaldırın. Çocuklar için ise sağlıklı atıştırmalıklar masanızın görünen yerinde olsun.

Yemek masasında fazladan vakit geçirmeyin.
Yemekte yirmi dakika yeme kuralını uyguladıktan sonra hala oturmaya devam etmeyin. Oldu ki muhabbet koyu, kalkamıyorsunuz; elinize bir bardak su alın ve muhabbetinize yudumlayarak içtiğiniz su eşlik etsin.

Yemeklerinizi iyi çiğneyin.
Dişleriniz de beslenmenin bir parçasıdır. Yalnızca katı besinlerde değil; her öğünde dişlerinizle iyi çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.
Öğünlerinizi çok hızlı tüketiyorsanız; bunun için çatal ve kaşığınızı her defasında yemek masasına bırakmayı deneyin. Biraz daha yavaşladığınızı fark edeceksiniz.

Hareket etmeyi sevin.
Hareketli olmak sadece egzersiz ve spor yapmak değildir. Genç, yaşlı, çocuk herkes kişisel ihtiyaçlarını karşılarsa daha sağlıklı bir yaşam sürmüş olur. Bu rutine ek olarak sevdiğiniz bir spor dalı ile uğraşabilir ya da yoğun iş temponuzdan vakit buldukça kısa kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

İçeriğini bildiğiniz sosları tercih edin.
İçinde ne olduğunu bilmediğiniz çok yağlı ve tuzlu soslar sağlığımız için çok tehlikeli olabilir. Bu gizli kaloriler en zorlandıklarımız arasındadır. Bunun yerine evde yapılmış olan soslar daha sağlıklı olur. Onları da sağlıklı yapmak sizin elinizde!

Baharatların gücüne inanın.
Son yıllarda yapılan araştırmalar; baharatların birçok olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Yağ yakımına yardımcı ve lezzet verici baharatlara mutfağında yer açma vakti! Zencefil, zerdeçal, pul biber, karabiber, kişniş, kimyon, kekik gibi baharatlardan yararlanmanda fayda var.
Sağlıklı bir yaşam için, sevgiyle kalın..

 

 

 

 

 

X